
volt bánya, volt enbéegy (fotó: index.hu)
2015 forró nyarán az igazán perverz helyi futballőrültek már alig várták, hogy megjelenjen a harmadik liga Nyugati csoportjának névsora. Így voltam ezzel én is. Őrjítő napokat éltünk meg miközben vágtuk a centit, és újabb meg újabb opciókat vázoltunk fel.
Például ott van a magyarfutball egyik nagy varázsa, ami néha-néha nem csak az alsóbb osztályokat érinti, de ott vált igazán a rendszer sajátosságává, tudniillik az aktuális szezon lezárását követően egyáltalán nem egyértelmű, hogy ki és hol fog indulni?
Vagy ahogy a modern kor megköveteli a modern szóhasználatot, ki adott be licensz kérelmet?
Nagyravágyó polgármesterek omlanak össze, amikor az önkormányzati pénzekkel felpumpált falusi csapat intézője egy laza fröccs mellett odaveti, hogy „Feri bácsi, maradni kéne a megyeiben, az NB III-ban pofozógépek leszünk, ráadásul több a költség, mert nem a szomszédos, hanem még az azon túli megyébe is el kell utazni egy 0-6-ért. Az ETO-val is jobb lenne csak a kupában összefutni, mert az nekik nem lesz olyan fontos. Talán meg is fingathatjuk őket.” „Na de a választóknak tett ígéretem!” – jön az adekvát válasz. „A hitelességemmel mi lesz?” „Még félidőben sem vagyunk, Feri bácsi! Megszerzem magának a Goombay Dance Bandet a falunapra és rendben is leszünk. Na, ne szomorkodjon már! Meghívhatom még egy fröccsre?”
„Kérhetnék még egy kevertet is kísérőnek?”
Szóval amikor végre összeállít a díszes társaság, jöhetett végre a nagyon szigorúan szakmai alapokon álló esélylatolgatás. A magamfajta ember gyorsan végigpásztázta a neveket, majd határozottan és indokolatlan nagyképűséggel kijelentette, hogy 96 pont, és bónuszként plusz százas gólkülönbség, de azért még holnap átgondolom még egyszer.
Aztán egyet aludva a történtekre mindösszesen annyit változott a véleményem, hogy bekalkuláltam egy-két idegenbeli vereséget, meg max kétszer annyi ikszet, itthon pedig látatlanban pár döntetlent, de azokat is csak azért, mert nyilván nagyot fogunk menetelni a kupában és a kettős terhelés azért kijöhet a gárdán. Néha.
A Dorog elleni meccsekre a példa kedvéért be volt írva a két pipa, kiegészítve azzal, hogy az ETO Parkban igazi gála lesz, hiszen az lesz a szezonzáró, az utolsó fellépés az NB III mélységes mély bugyrában.
Ugye nem kell senkinek sem olyan agyműtéten átesnie, ami a középtávú memóriáért felelős területet érinti, hogy pontosan emlékezzen rá, két fájó bukta lett a vége. A hazai 1-2 ráadásul bekerülhet a ’Minden idők legrosszabb hangulatú bajnoki meccsei az ETO-stadionban’ válogatás TOP10-es listájára. Hiszen mi lehet annál szánalmasabb, mint egy számunkra tét nélkül összecsapáson figyelni a korábban ezerszer lesajnált, most azonban a sikerben lubickoló ellenfél boldog játékosait.
Ők feljutottak, mi pedig maradtunk a purgatóriumban. No nem teljes létszámban, mert a kis Csatót és Lénárt Tomást elvitte a Bányászaz FC. Az már nem tiszta, hogy egyből felültek a vendégek buszára, vagy csak később tették át a székhelyüket.
A dorogi sikersztori pedig folytatódott, a nagy sansszal kiesőnek titulált csapat a szakma általános elképedésére a nyolcadik pozícióban zárt az NB II-ben, megverte a végül feljutó Balmazt és pontot csent Felcsúton a Puskástól.
A ’Fricskázzuk meg azokat, akik végkép nem számítanak rá!’ attitűd ebben az idényben is folytatódik, hiszen egy döcögős, nem túlzottan kiemelkedő menetelés közben azért a Nyíregyházába belevágták a kést rendesen (3-0) és az MTK is sírva ment haza Dorogról (2-1).
Pedig akik ismerik a klub históriáját, azok tudhatják, hogy nem előzmények nélküli, amikor a Dorog lecsap a semmiből.
Vegyük csak az ETO példáját, mert a csapat történetében van egy olyan híres és meghatározó derbi, aminek pozitív szereplői a dorogiak, de ennek ellenére mi lettünk a nyerők. Hogy ez miként lehet? Hát úgy, hogy nekünk nem is kellett játszani!
*
Az 1963-as őszi, félidényes bajnokság minden ETO-hívő szívében ott van. Fontos igazodási pont, a mitológia része, de minden mást megelőzve egy frenetikus siker. Az áttörés, az első cím a nagyok között.
November 24-én játszották az utolsó forduló mérkőzéseit. A dobogón Fradi-Honvéd-ETO volt a sorrend, akik egy-egy ponttal követték egymást. (Ne feledjük, hogy ekkor még csak két egység járt a győzelemért.) Mi hoztuk a kötelezőt, kemény csatában 2-0-ra vertük a Csepelt Keglovich és Orosz góljával. A Honvéd Komlón játszott rangadót és nem bírt a negyedik helyen álló hazaiakkal (0-0). Az igazi bomba Szegeden robbant, ahol a SZEAC (tizenhatból tizennegyedik lett a végén) vesztett állásból fordított és nyert 2-1-re.
Micsoda dráma! Harsogná manapság a Nemzeti Sport és minimum egy hétig sztorizna a történteken. A tabella ugyanis a következőképpen festett: az első három egyaránt 17-17 pontot szerzett (Ne feledjük, hogy ekkor még csak két egység járt a győzelemért.)
Szemét módon elhallgattam egy apró részletet, de talán megérti mindenki, hogy a feszültség fenntartása, az újabb dramaturgiai csavar miatt erre feltétlenül szükség volt.
A FTC-nek volt egy elmaradt vagy elhalasztott meccse korábbról, amit három nappal később játszottak le. Mai fejjel már nehezen érthető, hogy miként juttathatta a szövetség az egyik bajnokesélyest olyan előnyhöz, amit a zöld-fehérek kaptak. Ráadásul korunk egyik nagy legendája, hogy a komcsi időkben elnyomták szegény Fradikát. Tényleg.
A Gondviselés azonban figyelt mindenre és a dorogi futballcsapatra osztotta az igazságosztó szerepet. Ez azért különösen nagy dobás, mert én már olyat is olvastam, hogy az FTC szurkolói bázisát jellemzően a keresztény magyar középosztály tagjai tették ki. A rendszer megbújó ellenzéke. Egy Ferencváros-Honvéd igazából a Jó és a Gonosz földi párharcaként volt értelmezhető. Tényleg. Hát persze.

Szuromi később mezt váltott (fotó: origo.hu)
Egy nyomorult pontot kellett volna hazavinni a katlanból, ami a 85. percig sikeres projektnek is tűnt, mert 1-1-re álltak a felek. Jött azonban Szuromi Antal, akinek kijárna egy emléktábla valahol a győri stadionnál, mert a szobor azért túlzás lenne, bár ki tudja, és közelről bevert egy lecsorgót.
Maradt a hármas holtverseny, de a legjobb gólaránya az ETO-nak volt, így indulhatott a késő őszi fieszta!
„Sose hordtak még ilyen fürge lábakkal, vidám szívvel táviratokat! A postás jön, megy és ismét jön – s minél többször jön, annál frissebb a lépte, s szélesebb a mosolya. A századik után is kezét dörzsölve mondja:
- Jövök még!”
A Képes Sport újságírója rögzítette ezt az életképet a győri klubházban valamikor a lefújás után. Szerda volt, negyed négykor lett vége a meccsnek Dorogon, akár így is történhetett. Engem azért az érdekelne, hogy vajon miért dörzsölte a kezét a postás? A hidegtől? Esetleg a húzós borravaló feletti örömében? Vagy szimplán utálta a Fradit és ez egy kárörvendő mozdulat volt? Sosem tudjuk meg!
1963. november 24. Dorog, 12 ezer néző
Dorog – FTC 2-1 (1-1)
Dorog: Ilku – Lévai, Lakat, Tóth Gy. – Szűcs, Prohászka – Rátvai, Szuromi, Varga, Kertes, Csóri
FTC: Aczél – Novák, Mátrai, Dalnoki – Havasi, Perecsi – Fenyvesi II, Juhász, Albert, Rákosi, Fenyvesi
Gólok: 30’ Fenyvesi II 0-1, 42’ Kertesi 1-1, 85’ Szuromi 2-1
most is jó nézni
*
Manapság Ilku helyett Zima védi a kaput, Szuromi helyett már Simon Attila rugdossa a gólokat, az edzőt pedig Schindler Szabolcsnak hívják és nem Buzánszky Jenőnek. A tulajdonost már nem bázisvállalatnak hanem a klubot működtető gazdasági társaságnak nevezik. A bánya mindenféle értelemben eltűnt.
Ami maradt, az a kiszámíthatatlanság a pályán. De erre legalább biztosan lehet számítani.
A Blog tippje mindezek ellenére vagy éppen ezért: ETO – Dorog 3-2.
Sajna az eredménnyel kapcsolatban én nem vagyok ilyen optimista,szerintem döntetlen lesz!
Az írás ismét frenetikus lett,gratula!
KedvelésKedvelés
Köszi! Én nagyon bízom abban, hogy elindulunk felfelé és ebben egy mögöttünk álló csapattal szemben elért szoros győzelem bele kell, hogy férjen.
KedvelésKedvelés