
užívajte si slobodu! žiť republiku! (fotó: dw.com)
Ötven évvel ezelőtt, 1968. augusztus 20-án éjfélkor a Magyar Népköztársaság hadserege, a baráti államokkal karöltve bevonult Csehszlovákiába. A létező szocializmus kereteit feszegető reformoknak ezzel lőttek a szomszédban, a prágai tavasz elesett.
Szimpla gyávaságból lettünk társtettesek, hiszen a szintén a táborhoz tartozó Románia vagy Jugoszlávia nem vett részt az aljas akcióban. Az NDK bevonását nem merték megkockáztatni a szovjet keményvonalasok, az amúgy is menthetetlen szituációt végképp elcsúfította volna, amennyiben a kelet-német hadsereg demonstratív mozgásba lendül alig több mint húsz évvel a világháború után.
A bevonulás nem kicsit felbolygatta Európát, a manapság porig ekézett ’68-as generáció konkrétan akkor találkozott a bolsevik hatalomgyakorlással. A hullámok nem álltak meg a politika határán of course. Természetesen a sport sem maradhatott érintetlen, így aztán számos keleti rendezvény bojkottját vetették fel a nyugati országok vezetői. A naívok!
A futball úgy került a képbe, hogy az ősszel induló kupasorozatok (BEK, KEK) első fordulója kapcsán azokban a párharcokban, ahol gonosz Kelet találkozott volna a jóságos Nyugattal, az utóbbiak kerek-perec kijelentették, nem mérkőznek meg a pária-országok képviselőivel, punktum.
Az UEFA már akkor sem arról volt híres, hogy következetes döntéseket hoz szakmányban. Az éles helyzetre tekintettel lépnie kellett a díszes társaságnak, és össze is hozták a kor egyik leggázabb döntését: újat sorsoltak.
Az összes kényes párosítás innentől kezdve érvénytelen, jöhet az új leosztás.
A kiindulás erről szólt.
Girondains Bordeux (FRA) – Spartak Sofia (BUL)
Rába ETO (HUN)– Lyn Oslo (NOR)
Altay Izmir (TUR) – Górnik Zabrze (POL)
Dinamo Bucureşti (ROM) – 1. FC Köln (FRG)
Динамо Москва (RUS) – Olympiacos (GRE)
Slovan Bratislava (TCH) – KR Reykjavík (ISL)
Union Berlin (GDR) – FK Bor (YUG)
A nagyságos urak ezt írták át a következők szerint.
Lett egy baráti ág.
Spartak Sofia (BUL) – Górnik Zabrze (POL)
Dinamo Bucureşti (ROM) – Rába ETO (HUN)
Динамо Москва (RUS) – Union Berlin (GDR)
Slovan Bratislava (TCH) – FK Bor (YUG)
Meg egy ág a többieknek.
Girondins Bordeaux (FRA) – 1. FC Köln (FRG)
Altay Izmir (TUR) – Lyn Oslo (NOR)
Olympiacos (GRE) – KR Reykjavík (ISL)
Erre aztán egyből ugrottak a komcsi államok szövetségei, hogy ez így piszkosul nem kóser, meg miegymás, a vicc csak az, hogy a jelen korszakból pontosan ismerjük azt a helyzetet, amikor egy autoriter állam a demokrácia formai szabályait kéri számon másokon, miközben sárba tapossa az alapelveket. Érdemes elolvasni a korabeli Népszabadság és Népsport írásait.
A sztori vége természetesen az lett, hogy vesztett a sport.
*
Az MTI jelenti 1968. szeptember 14-én.
„Az MLSZ elnöksége valamint a BEK-ben és a KEK-ben érdekelt FTC, illetve Győri ETO sajnálatosnak tartja, hogy az UEFA végrehajtó bizottsága jóváhagyta a sürgősségi bizottság által megváltoztatott sorsolást. Ez a döntés nem felel meg a sport alapvető céljainak, akadályozza a labdarúgósport fejlődését, s ezért a magyar csapatok a két kupa küzdelmeitől visszalépnek. Emiatt a felelősség az UEFA végrehajtó bizottságát, de mindenekelőtt a törvénytelen döntés sugalmazóit terheli. Az UEFA tartsa be és szerezzen érvényt az alapszabály előírásainak.”
*
Gondolatkísérlet.
1968. szeptember 9. Győr, 6.000 néző
Győri ETO – DVTK 4-2 (3-2)
ETO: Barna – Keglovich, Orbán, Izsáki (62’ Magyar), Szániel – Kiss, Stolcz, Merczel, Pozsgai – Nell, Somogyi. Edző: Szusza Ferenc
Diósgyőr: Veréb – Várkonyi, Salamon, Kiss, Gál – Ruttkai, Vass, Halas – Szurgent, Horváth, Sikora. Edző: Teleki Gyula
Gólok: 1’ Horváth 0-1, 10’ Vass 0-2, 12’ Orbán 1-2, 22’ Stolcz 2-2, 26’ Orbán 3-2, 77’ Merczel 4-2

én nem szerettem mást, úgy ahogyan téged (fotó: pinterest.com)
A lefújás után összegyűlt a hazai csapat és átbeszélte a világpolitikai helyzetet. Rövid tanakodás után arra jutottak, hogy támogatniuk kell a párt és az állam törekvését a nemzetközi békefolyamatok alakításában, kiemelten a csehszlovák helyzet kezelésére. Erre tekintettel mindenben támogatják az MSZMP törekvéseit, és elítélik a nyugati hatalmak összes próbálkozását a szocialista országot megbonthatatlan egységének gyengítését célzó valamennyi kísérlettel szemben. Belátják, hogy ennek szerves része az az aljas igyekezet, amivel a baráti államok futballközösségét szeretnék szembefordítani egymással, jelesül a BEK és a KEK versenysorozatát igyekeznek a szabályok szellemével szemben átírni. A fentiekre tekintettel kérik az őket képviselő szervezetet, hogy tegye meg a szükséges lépéseket, és léptesse vissza a csapatot a KEK aktuális szezonjából.
A sportsikereket nem jelentenek mindent, ezeket felülírja a szocialista iránt érzett szolidaritás.
*
A fenti nyilatkozat természetesen a képzelet szüleménye. Magára valamit is adó futballista soha nem adná a nevét ilyen szánalmas szöveghez. Történelmi szerencse, hogy nem is volt erre szükség, a párt megoldotta azt magától, a klub és az MLSZ csak statisztált.
*
Az igazi csavart csak az 1968-69-es szezon vége szolgáltatta, mikor is a KEK-ben végül elinduló Slovan Bratislava az FK Bor, az FC Porto, a Torino és a skót Dunfermline búcsúztatását követően bejutott a bázeli döntőbe és ott mindenki elképedésére megverte a Barcelonát.
A (cseh)szlovák klubfutball egyetlen értékelhető eredményét érte el a pozsonyi gárda, alig egy évvel a ’68-as események után. Micsoda fricska!
Abba meg most ne is gondoljunk bele, hogy az akkoriban nem gyenge ETO meddig jutott volna, ha a szarházi politika nem szól bele az eseményekbe…
*
1969. május 21. Basel, St. Jakob-Stadion
Slovan Bratislava – FC Barcelona 3-2 (3-1)
Slovan: Vencel – Fillo, Hrivnák, Horváth, Zlocha – Cvetler, Jo. Čapkovič, Hrdlička, Jokl – Móder (67’ Határ), Já. Čapkovič. Edző: Michal Vičan
Barcelona: Sadurní – Franch (11’ Pereda), Rifé, Olivella, Eladio – Zabalza, Pellicer, Castro (46’ Mendonça), Fusté – Zaldúa, Rexach. Edző: Salvador Artigas
Gólok: 1’ Cvetler 1-0, 15’ Zaldúa 1-1, 29’ Hrivnák 2-1, 42’ Já. Čapkovič 3-1, 51’ Rexach 3-2
slováci do toho!